Aktualno¶ci
<< Pozostałe aktualno¶ci

Wystawa KORPORACJE AKADEMICKIE

 SPOTKANIE Z ALEKSANDREM ROSTOCKIM 

 

Pod koniec marca br. w Muzeum Politechniki Warszawskiej odbyło się spotkanie z Panem Aleksandrem Rostockim - Prezesem Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. Na wystawie towarzysz±cej spotkaniu zaprezentowano fotografie, dokumenty, dekle (nakrycia głowy), bandy, publikacje itp. 

 

Historia zrzeszeń studenckich sięga XII w. Pierwowzorem korporacji akademickich były tzw. nacje, czyli stowarzyszenia zrzeszaj±ce studentów z danego rejonu geograficznego. Funkcjonowały one przez kilkaset lat i stworzyły podwaliny życia studenckiego z jego bogatymi zwyczajami, m.in. na uniwersytecie w Bolonii i w Paryżu. Pierwsze polskie korporacje akademickie powstały w XIX w. na niemieckojęzycznych uniwersytetach i w szkołach wyższych w państwach zaborczych na terenie Prus, Rosji, póĽniej Austrii. Na polskich uczelniach korporacje pojawiły się po I Wojnie ¦wiatowej. W latach 1939-1989 działalno¶ć korporacji w Polsce była zabroniona. Po 1989 r. niektóre przedwojenne korporacje reaktywowały swoj± działalno¶ć. Większo¶ć korporacji odwołuje się do takich warto¶ci jak: patriotyzm, honor, przyjaĽń, etyka chrze¶cijańska. Koporacje akademickie wychowały liczne grono pracowników naukowych i kadr dydaktycznych. Na Politechnice Warszawskiej trzech wychowanków polskich korporacji akademickich piastowało stanowiska rektorskie: Czesław Skotnicki (Arkonia), Józef Zawadzki (ZAG Wisła), Jan Zawidzki (Arkonia). W¶ród profesorów i absolwentów wymienić należy m.in.: Henryka Czopowskiego (Welecja), Karola Jankowskiego (Arkonia), Bohdana Pniewskiego (Welecja), Jana Podoskiego (Arkonia), Włodzimierza Zycha (Sarmatia), Mieczysława Bekkera (Maritimia) i wielu innych. 

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodz± ze zbiorów Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. 

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej ze spotkania z p. Aleksandrem Rostockim - Prezesem Stowarzyszenia Polskich Korporacji Akademickich. Rozmowę prowadzi Dyrektor Muzeum PW dr Andrzej Ulmer. 

Film  

 

Wystawa prezentowana w sali ekspozycyjnej Muzeum PW  przy ul. Nowowiejskiej 22, była dostępna do 25 kwietnia 2022 r.

 

Galeria   

Copyright © 2020 - Muzeum Politechniki Warszawskiej